Syyskoulutuspäivät 2012, Jyväskylä

Heräämöluennot

 

Jyväskylän Syyskoulutuspäivät järjestettiin Jyväskylän Paviljongissa. Paviljonki tarjosi hyvät tilat sekä luentojen että näyttelyn järjestämiseen. Osallistujia päivillä oli 214 ja näytteilleasettajia 27. Torstaina aiheina oli kestotoiveita sekä Keski-Suomen Keskussairaalan toiminnan esittelyä. Perjantai koostui tekonivelpotilaan hoitoketjusta Rapid Recoveryn muodossa. Jyväskylässä järjestettiin torstaina myös ensimmäisen kerran heräämöhoidon rinnakkaisluennot. Heräämöluennoila ilmoittautuikin odotettua suurempi määrä osallistujia ja etenkin keskustelut heräämöluennnoilla olivat hyvin aktiivisia. Jyväskylän heräämöluentojen saama mielenkiinto osoittaa, että tarvetta heräämökoulutukselle on jatkossakin. Heräämökoulutusta tullaankin jatkossa järjestämään joko syyskoulutuspäivien yhteydessä tai ehkä jopa aivan omana koulutuspäivänä.

Päivien yhteydessä järjestettiin myös Yhdistyksen syyskokous, jossa aiheena oli mm. hallituksen henkilövalinnat. Hallitus jatkaa samalla kokoonpanolla varsinaisten jäsenten osalta, mutta pitkän hallitustyön varsinaisena jäsenenä sekä vuodesta 2009 varajäsenenä jatkanut Riitta Ruuska Oulusta jäi pois. Riitan tilalle varajäseneksi valittiin Anna Rantanen Oulusta. Lisäksi päivillä järjestettiin yhdysjäsentapaaminen, jonne osallistui kymmenen yhdysjäsenen lisäksi myös yhdistyksen hallitus. Torstain iltatilaisuudessa esiintyi Komiikkatehtaalta kaksi stand-up koomikkoa ja musiikista vastasi Misleds-bändi.